Sposoby na obniżenie kosztów ogrzewania

Zanim będziemy mogli się zastanowić nad tym w jaki sposób oszczędzić nieco pieniędzy na ogrzewaniu naszego mieszkania, warto dowiedzieć się czegoś o tym jak oblicza się koszty ogrzewania.

Na nowych osiedlach spawa jest prosta gdyż każde mieszkanie zaopatrzone jest w licznik ciepła więc płacimy tyle ile zużyjemy. W starych blokach jednak istnieją tylko liczniki dla całego budynki, przez co koszty albo są zależne od powierzchni mieszkania albo według wskazań podzielników ciepła. Powoduje to, że ciężko jest mówić o możliwości zaoszczędzenia. Obniżanie kosztów ogrzewania w mieszkaniu Specjaliści z kampanii Warszawskie Ciepło radzą by utrzymywać stałą temperaturę w mieszkaniu, najlepiej ok. 20-21 stopni Celsjusza. Jeśli w lokalu jest cieplej, a na zewnątrz poniżej zera stopni, nawet 15% ciepła ucieka przez okno, a my tracimy pieniądze. Pamiętajmy także o tym, aby nasz kaloryfer nie był niczym zasłonięty, gdyż wtedy pracuje nieefektywnie, a koszty ogrzewania wzrastają.

Dobrym pomysłem jest także zainstalowanie za kaloryferem specjalnego ekranu termoizolacyjnego, który zapobiega uciekaniu ciepła w zimne ściany. Jeśli kaloryfer znajduje się pod oknem można także zamontować nad nim półeczkę, która sprawi, że ciepło zamiast pod sufit będzie przepływało na środek pokoju. Wilgoć jest kolejnym powodem zwiększonych kosztów ogrzewania. Wilgotne pomieszczenie trudniej jest ogrzać, dlatego w kuchni gotujemy tylko pod przykryciem, skracamy czas kąpieli i nie suszymy ubrań na kaloryferach. Oczywiście od czasu do czasu musimy przewietrzyć też nasze mieszkanie, ale aby nie tracić zbyt dużo ciepła powinniśmy otworzyć okno na oścież na kilka chwil. W ten sposób nastąpi szybka wymiana powietrza, ale nasze mieszkanie się nie wychłodzi.

Jedną z podstawowych rzeczy, które pomagają uniknąć nam utraty cennego ciepła w zimie są szczelne okna. Jeśli są już stare, warto pomyśleć o ich wymianie, albo przynajmniej odpowiednio je uszczelnić przy pomocy specjalnych uszczelek, folii czy pianek. Warto także pomyśleć o zainstalowaniu przy kaloryferach zaworów termostatycznych, które umożliwiają nam swobodną regulację temperatury w pomieszczeniach. W przypadku starych bloków możemy zaproponować naszej wspólnocie mieszkaniowej ocieplenie całego budynku, na które oferowany jest kredyt z Bank Gospodarstwa Krajowego na bardzo dobrych warunkach.

Zobacz także

Usterki i awarie osiedlowe – gdzie zgłaszać?

Zarządzanie nieruchomościami

Obowiązek wyłonienia zarządu spoczywa na barkach każdej wspólnoty. Przepisy prawne stwarzają jednak możliwość scedowania obowiązków zarządu na osobę trzecią, możliwe jest przy tym również skorzystanie z usług świadczonych przez wyspecjalizowaną firmę odpowiedzialną za kompleksową obsługę nieruchomości.

Administrowanie nieruchomościami

Polskie prawo nie jest zbyt życzliwie nastawione do określenia „administrator nieruchomości”. Okazuje się zatem, że trudno nie tylko zdefiniować obowiązki administratora, ale również domagać się ich realizacji, prawo nie precyzuje bowiem i tego, jak można byłoby karać osobę, która nie odznacza się oczekiwaną sumiennością w tym zakresie.

Napisz do nas

W celu uzyskania informacji o naszych usługach prosimy pisać na adres
mailto: biuro@moto-navigator.pl
lub dzwonić pod numer
12 294 55 000

niwelatory