Co zrobić gdy nasze mieszkanie zostanie zalane?

Jeśli dojdzie do zalania naszego mieszkania, w pierwszej kolejności musimy zatroszczyć się o zminimalizowanie ewentualnych szkód. Musimy zatem ustalić co właściwie jest źródłem problemu. Może to być wina sąsiada z góry ale także uszkodzenie, któregoś ze sprzętów używanych w naszym domu, albo nawet pozostawienie przez kogoś odkręconego kranu.

Jeśli już to ustalimy musimy zatrzymać wyciek wody. Drugie w kolejności jest natomiast udokumentowanie zdarzenia i zniszczeń, które ono spowodowało. W przypadku gdy nasze mieszkanie jest ubezpieczone powinniśmy natychmiast skontaktować się z ubezpieczycielem i dowiedzieć się jakie dokumenty będą potrzebne. Na pewno warto zrobić zdjęcia, a jeśli zalanie jest spowodowane przez sąsiada dobrze jest spisać protokół strat w jego obecności. Warto wiedzieć, że jeżeli usterka, która spowodowała zalanie, powstała w pionowej instalacji wodnej, winę za nią ponosi zarządca budynku. Z kolei gdy uszkodzona została pozioma część instalacji wodnej, winni jesteśmy my sami albo wspomniany już sąsiad.

Jak uzyskać odszkodowanie? Po ustaleniu przyczyny zalanie sporządzamy odpowiedni protokół w obecności osób odpowiedzialnych za zalanie i wykonujemy zdjęcia. Z taką dokumentacją występujemy do winowajcy albo jego ubezpieczyciela o odszkodowanie. Jeżeli natomiast wina leży po naszej stronie musimy udać się do naszej firmy ubezpieczeniowej. Niektóre z nich dodatkowo wynajmują rzeczoznawcę w celu wyceny zniszczeń w mieszkaniu. Działanie celowe czy zaniedbanie? Zalanie zwykle nie jest działaniem celowym, ale raczej wynika z pewnych zaniedbań czy to ze strony sąsiada czy też zarządcy budynku. Może to być chociażby brak okresowo przeprowadzanych kontroli stanu instalacji wodnej, albo w przypadku mieszkańca bloku nie zatroszczenie się o przeciekający kran lub wąż od pralki. Sytuacje takie mogą zostać jednak uznane przez sąd za winę.

O czym należy pamiętać? W sytuacji gdy zalanie już nastąpi pozostaje nam jedynie szybkie zabezpieczenie naszego mienia oraz sporządzenie dokumentacji. Warto jednak co jakiś czas sprawdzać czy wszystkie części instalacji wodnej w naszym mieszkaniu są w pełni sprawne, a podpisując umowę z ubezpieczycielem dokładnie zapoznajmy się z zapisami dotyczącymi tego na jakie odszkodowanie możemy liczyć.

Zobacz także

Śnieg na osiedlu - problemy i ich rozwiązania

Wspólnota mieszkaniowa a prowadzenie działalności

Tworzenie wspólnot mieszkaniowych

Zarządzanie nieruchomościami

Obowiązek wyłonienia zarządu spoczywa na barkach każdej wspólnoty. Przepisy prawne stwarzają jednak możliwość scedowania obowiązków zarządu na osobę trzecią, możliwe jest przy tym również skorzystanie z usług świadczonych przez wyspecjalizowaną firmę odpowiedzialną za kompleksową obsługę nieruchomości.

Administrowanie nieruchomościami

Polskie prawo nie jest zbyt życzliwie nastawione do określenia „administrator nieruchomości”. Okazuje się zatem, że trudno nie tylko zdefiniować obowiązki administratora, ale również domagać się ich realizacji, prawo nie precyzuje bowiem i tego, jak można byłoby karać osobę, która nie odznacza się oczekiwaną sumiennością w tym zakresie.

Napisz do nas

W celu uzyskania informacji o naszych usługach prosimy pisać na adres
mailto: biuro@moto-navigator.pl
lub dzwonić pod numer
12 294 55 000

niwelatory